Assos

Assos, 3000 yıllık tarih boyunca Yunan, Makedon, Pers dönemlerinde yerleşim görmüştür.

Assos

Assos (Behramkale), Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan bir antik kent. Tarih boyunca Yunan, Makedon, Pers dönemlerinde yerleşim gören bölge Orta Çağ’da terk edilmiştir. Assos, Pavlus tarafından ziyaret edilmiştir ve kent bu nedenle Hıristiyanlarca kutsal olarak kabul edilir. (Vikipedi)

Assos Tarihi

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Behramkale köyünde bulunan Assos, Asya’nın batıda ki son noktası olarak bilinen Babakale’ye (Lekton) 20 km. uzaklıktadır. Troya’dan sonra bölgede ki en büyük antik kenttir. Assos bir volkan konisi üzerinde kurulmuştur. Lav akıntılarından oluşmuş kayalıklar kuzey ve güneyinde tabakalar halinde denize iner. Assos’un yerleşim yeri olarak seçilerek kentin burada inşa edilmesindeki en önemli etken hem denize hem karaya hakim konumda yer almasıdır. Assos’un güneyinde Ege Denizi ve Lesbos(Midilli) Adası, kuzeyinde Troya, batısında Lekton (Babakale) şehri, doğusunda İda (Kaz Dağı) ve güney doğusunda Pergamon şehri ile çevrilidir. Kentin bulunduğu konumun o dönem içerisindeki önemli kentlere yakınlığı, bir liman kenti olan Assos’un ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Aristoteles Assos’ta üç yıl (İ.Ö 347-345) yaşamış ve dersler vermiştir. Assos sözcüğünün kökeni Pedasos’tur. Behram sözcüğünün kökeni ise Assos’da görevli Bizans komutanı Mahram’ın isminin kullanıla gelen değişmiş halidir. Her iki ismin kaynağını doğrulayacak yazılı bir kaynak bulunmamakla birlikte her iki iddiada sadece söylentidir.

Tarihin 21.yy.daki yansıması olan Assos 238 m yükseklikte yer alan bir tepeden Ege’yi seyreder. Assos’un bu keyifli seyirdeki gözleri tepedeki Athena ise denizin yosun kokusunu sahildeki limanla solumaktadır. Temiz havası, denizi, tarihi, huzurlu, sessiz ortamı ve deniz ürünlerinin yanı sıra; Assos, bünyesindeki tesisleriyle de konuklarına kültür ve dinlence dolu bir tatil imkanı sunuyor.

Assos
23°
açık
nem: 61%
Rüzgar: 3m/s KD
Y 23 • D 23
Weather from OpenWeatherMap

Hemen Arayın

0286 764 0282 7/24

Genel Özellikler

  • Ücretsiz Wifi
  • Ütü Hizmeti
  • Özel Plaj
  • A'La Carte Restaurant
  • Ücretsiz Otopark
  • 7/24 Önbüro
  • Valiz Arabası

Hemen Ara